Znani autorzy pozywają OpenAI

Autor: Katarzyna Załęska ·1 minuta
2023-09-21 3 komentarze 7 Polubień
Znani autorzy pozywają OpenAI

Ponad tuzin autorów, między innymi David Baldacci, Jodi Picoult, George R.R. Martin, George Saunders i Michael Connelly, złożyło pozew przeciwko OpenAI, oskarżając firmę o naruszenie ich praw autorskich poprzez wykorzystanie ich książek do szkolenia popularnego chatbota ChatGPT. W skardze, która została złożona wraz z Gildią Autorów, stwierdzono, że chatboty OpenAI mogą teraz tworzyć "dzieła pochodne", które mogą naśladować i streszczać książki autorów, potencjalnie szkodząc rynkowi pracy autorów, oraz że pisarze nie zostali wynagrodzeni ani powiadomieni przez firmę.

 

W pozwie stwierdzono, że firma przyznała się do korzystania z materiałów chronionych prawem autorskim, choć nie ma oficjalnej informacji, jakie materiały zostały użyte. Ponadto zwrócono uwagę na fakt, iż ChatGPT OpenAI jest w stanie tworzyć streszczenia książek, które zawierają szczegóły niedostępne w recenzjach lub w innych miejscach w Internecie, co sugeruje, że do trenowania modelu zostały użyte książki w całości.

 

Kwestie praw autorskich dotyczące sztucznej inteligencji pozostają na ten moment nieuregulowane, a eksperci są podzieleni co do tego, czy roszczenia autorów o naruszenie praw autorskich mają szansę na zadośćuczynienie w sądzie. Niektórzy twierdzą, że jeśli program sztucznej inteligencji wykorzystuje utwory chronione prawem autorskim do celów szkoleniowych, ale tworzy nowe utwory, które są zasadniczo różne, stanowi to dozwolony użytek. Inni uważają jednak, że argument autorów prawdopodobnie zwycięży.

 

"Ten pozew jest ważny, ponieważ wyznacza linię na piasku" - powiedziała Mary Bly, pisząca romanse historyczne pod pseudonimem Eloisa James. "Jeśli zamierzasz w przyszłości trenować rzeczy z moich książek, musisz je licencjonować. Nie możesz po prostu brać rzeczy".

 

Tekst napisany na podstawie artykułu: https://www.nytimes.com/2023/09/20/books/authors-openai-lawsuit-chatgpt-copyright.html?smid=nytcore-ios-share&referringSource=articleShare&fbclid=IwAR1griCuuhJpYyDEx4oyttEjvCsxOrayJiRiUjHinV1VWn_DPdnKmY9oFxs

× 7 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · 8 miesięcy temu
Autorzy powinni wygrać. Nie jestem pewna, że to są utwory zasadniczo inne, skoro czytając je nie można odróżnić od pierwowzoru. Przykładem mogą być utwory Jane Friedman z artykułu: "Autorzy, publikujący swoje książki na Amazonie, muszą zadeklarować, czy korzystali ze sztucznej inteligencji".

× 2
@monia04101997
@monia04101997 · 8 miesięcy temu
Żyjemy w czasach kiedy kradzieże mienia intelektualnego w Internecie są bardzo częste - zbyt częste. Dlatego uwielbiam papierowe książki.
× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · 8 miesięcy temu
And so it begins...


× 2
© 2007 - 2024 nakanapie.pl