Czynnik królika recenzja

Liczenie nie zawsze w cenie

Autor: @OutLet ·3 minuty
2023-05-03
7 komentarzy
Matematyka, miłość, park przygody (nie rozrywki), królik z odpadającym uchem, trup w zamrażarce (który potem w tajemniczy sposób z niej znika), sztuka (Tamara Łempicka nawet), Schopenhauer-filozof i Schopenhauer-kot… Czego w tej książce nie ma? Od czego zacząć jej recenzję?

Chyba należałoby zacząć od głównego bohatera, bo Henri Koskinen jest zdecydowanie najciekawszą i najbardziej oryginalną postacią z dotychczas wykreowanych przez Anttiego Tuomainena. Jest to wierny sługa królowej nauk, człowiek ślepo ufający wykonanym przez siebie obliczeniom i działający w oparciu o nie. Z chaotycznego, niespokojnego dzieciństwa udało mu się przejść w uporządkowaną i bezpieczną dorosłość, właśnie dzięki matematyce, a także filozofii (wspomniany Schopenhauer jest jego ulubionym myślicielem). Zupełnie inną drogą poszedł natomiast jego brat Juhani, który właśnie umarł i pozostawił Henriemu w spadku park przygody Fun-Landia. Z okołoparkowymi długami oraz groźnym, przestępczym zapleczem. Dzieje się to akurat w momencie, kiedy Henri traci ukochaną i nadzwyczaj poważnie przez siebie traktowaną posadę aktuariusza (słowo i profesja nieznane mi dotąd, biedna ja). Traci ją, ponieważ nie umie się przystosować do zasad wprowadzanych przez szefa w jego miejscu pracy, nie rozumie ich, uważa za głupie, a przede wszystkim czuje, że nikt w tej firmie poza nim nie traktuje wystarczająco poważnie matematyki. I to go osobiście bardzo mocno uraża i obraża. Okazuje się, że w swoim podejściu jest mocno osamotniony, bo nie udaje mu się znaleźć nowej pracy tak szybko, jak myślał. W ogóle nie udaje mu się znaleźć takiej pracy, jaką spodziewał się znaleźć praktycznie zaraz po zwolnieniu.

I właśnie w takim momencie życiowo-dziejowym przychodzi Henriemu zająć się parkiem przygody (nie rozrywki, co po raz kolejny podkreślam, a różnicę wyjaśni Wam Henri, jeśli sięgniecie po książkę):
Zwolniłem się, bo nie mogłem dłużej patrzeć, jak moje miejsce pracy zmienia się w plac zabaw. A potem dostałem w spadku prawdziwy. (s.56)
Bardziej niepasującego doń zajęcia chyba sam nie zdołałby sobie wyobrazić - cóż, życie. Ale nie może pozostać obojętny na prośbę brata, którą ten przekazał mu w liście. I to jest ta iskierka nadziei, która pozwala myśleć, że jeszcze będą z Henriego ludzie. Treścią książki jest to, czy nadzieja ta nie okaże się złudna. Czy park i Henri wyjdą na prostą.

Nieelastyczność Henriego w zderzeniu ze światem, który jednak wymaga ustępstw i zbaczania z wyrysowanej linii – to jest główny i całkiem poważny temat najnowszej powieści Tuomainena, a także główne źródło komicznych (czasami komiczno-gorzkich) sytuacji, jakie mają w niej miejsce. Książka ta opiera się na postaci Henriego, który w swoim sztywniactwie potrafi być jednak błyskotliwy. Na jego osobowości i tym, co z niej wynika, gdy trzeba zachowywać się nieco inaczej, niż był dotąd przyzwyczajony.

Okazuje się bowiem, że nie wszystko w życiu da się matematycznie obliczyć i statystycznie przewidzieć. Nie wszystko da się w ten sposób wytłumaczyć. Henri, któremu nie mieści się to w ograniczonej matematyką łepetynie (tak!!!) i który nagle zderza się ze ścianą uczuć – nie wie, jak te uczucia przyjąć, pojąć, wyrazić i opisać. Ale robi to, bo te uczucia są zbyt silne, by je zignorować, a co ciekawsze – podobają mu się one. I tak oto Czynnik królika – podobno komedia kryminalna – staje się bardzo ładną, wcale nie ckliwą historią miłosną.

Wspomnieć jeszcze muszę o swoich przedlekturowych obawach, bowiem tę powieść Anttiego Tuomainena przełożono na język polski z języka angielskiego, nie fińskiego i z posłowia wnioskuję, że na wszystkie strony świata idzie ona jako właśnie przekład z angielskiego. Bałam się, czy gdzieś po drodze nie zostanie zgubiona fińskość, charakterystyczne dla autora styl i poczucie humoru. Ale nie, właściwie nie odczułam różnicy. Wyjąwszy może ze trzy potknięcia redakcyjne – jest dobrze. Ponadto, książka ma być sfilmowana – i rzeczywiście, widzę ją na ekranie.

Prawie na sam koniec cytat dla malkontentów, trzeba tylko zamienić sobie drogą restaurację, w której stawiają przed nami wielki talerz z kropką jedzenia pośrodku na książkę i nasze oczekiwania względem niej:
Mimo to dochodzę do wniosku, że cel tak kosztownego wieczoru nie polega na tym, by wyszukiwać błędy logiczne w wywodach kelnerów czy demaskować próby mydlenia gościom oczu, tylko na tym, by jak najdłużej siedzieć naprzeciw siebie. (s.240)
I już całkowicie na sam koniec – gdybym nie była fanką Tuomainena, dałabym tej książce dwie gwiazdki mniej. Zróbcie sobie z tą wiedzą, co Wam się podoba.

Data przeczytania: 2023-05-03

Antti Tuomainen
7.4/10
Cykl: Czynnik królika, tom 1

Antti Tuomainen powraca z pierwszą częścią trylogii, której skazaną na sukces ekranizację przygotowuje spółka Amazon Studios. W roli głównej zagra Steve Carrell! Starannie uporządkowane życie matema...

@Lorian
@Lorian · około rok temu
Wciąż - 8 gwiazdek to wysoka ocena :) Na pewno po jakąś książkę tego autora sięgnę. Tylko muszę przeczytać kopę wstydu (240 książek zakupionych, nie przeczytanych [ jak dotąd ]).
@OutLet · około rok temu
Na ile już się zorientowałam w Twoich upodobaniach lekturowych, które tu prezentujesz, to polecam Ci Czarne jak moje serce. :)
@Lorian
@Lorian · około rok temu
Na pewno zakupię :) I pewnie już niedługo (bo czas kupowania książek się zbliża ^^).
@viki_zm · około rok temu
Świetna recenzja! Nie znam Autora, więc być może czas to nadrobić. :)
@OutLet · około rok temu
Być może. Ale na własną odpowiedzialność. ;-) I dziękuję. :)
@viki_zm · około rok temu
Zawsze czytam na własną odpowiedzialność. ;P Polecasz którąś konkretną pozycję? :D
@OutLet · około rok temu
A wolisz komedie kryminalne czy dziwne kryminały? ;-) Bo tak z grubsza można podzielić książki Tuomainena.
Komedie kryminalne ;)
@OutLet · około rok temu
W takim razie polecam najsamprzód właśnie Czynnik królika. Jeśli Ci się spodoba - w następnej kolejności Człowieka, który umarł i Małą Syberię. :)
@Vernau
@Vernau · około rok temu
Bardzo ciekawa recenzja 😊
Dziękuję. :)
@Mackowy · około rok temu
Jako vice największy fan Antiego w Polsce na pewno przeczytam :)
@OutLet · około rok temu
Jako Pierwsza I Największa Fanka Anttiego Od Czasów, Gdy Mało Kto W Polszcze W Ogóle O Nim Słyszał - bardzo się cieszę! :D
A wyimaginuj sobie, że kolejne części tejże trylogii przetłumaczy już pani Kojro! Informacja uzyskana bezpośrednio u źródła. :)
@Mackowy · około rok temu
O, to świetna wiadomość, daj boziu każdemu językowi takiego tłumacza, jak pani Kojro :)
@Rudolfina
@Rudolfina · około rok temu
Doceniam fascynację autorem, chociaż jej nie podzielam 😉 Mam cichą nadzieję, że to jednak wybaczysz…
@Mackowy · około rok temu
Zabawne, bo ja tam mam z jedną polską autorką, która właśnie niedawno wydała książkę przygodową o pewnym astronomie 😉
@Rudolfina
@Rudolfina · około rok temu
@Mackowy, No tak już jest z tymi miłościami, wszyscy nie mogą kochać wszystkich😉
@Rudolfina dokładnie

@jorja
@jorja · około rok temu
Nie miałam okazji poznać jeszcze książek autora, może zacznę od tej. Bardzo podoba mi się okładka :)
@OutLet · około rok temu
O tak, książki komediowe Tuomainena mają bardzo fajne okładki, choć zwykle w spokojniejszych kolorach. Ta jest pierwsza taka jaskrawa. :)
@Madom
@Madom · około rok temu
Świetna recenzja, zresztą jak zwykle. A książkę właśnie zaczęłam czytać.
@OutLet · około rok temu
Dziękuję. :) Ciekawa jestem, co powiesz po lekturze. :)
@Asamitt
@Asamitt · około rok temu
I punkt z królikiem z wyzwania czytelniczego na ten rok masz odhaczony :D
@OutLet · około rok temu
Nie biorę udziału w tym wyzwaniu. ;-)
Antti Tuomainen
7.4/10
Cykl: Czynnik królika, tom 1

Wiele lat temu bardzo chciałam zostać aktuariuszem, jak bohater powieści fińskiego pisarza Antti Tuomainena „Czynnik królika”. Ostatecznie zadowoliłam się pracując w dziale ryzyka kredytowego tworząc...

@czytanie.na.platanie @czytanie.na.platanie

Kto już zna twórczość Antti Tuomainena ten wie, co nas może spotkać w kolejnej jego powieści, czym może nas zaskoczyć. Jedno jest gwarantowane, autor ma specyficzny humor i styl. Trzeba się z nim osw...

@malgosialegn @malgosialegn

Pozostałe recenzje @OutLet

Czarny portret
Za obrazem ukryte

„Czarny portret” to trzecia część cyklu z Kubą Krallem i Ingą Rojczyk, po „Czerwonym jeziorze” i „Dzikich psach”. Muszę przyznać, że pierwszy tom przeczytałam trochę z p...

Recenzja książki Czarny portret
Konrad Wallenrod
Konrad

Jeśli miałabym stworzyć swój prywatny ranking ulubionych lektur szkolnych, Konrad Wallenrod z pewnością znalazłby się na podium. To wg mnie zachwycająca, przepięknym jęz...

Recenzja książki Konrad Wallenrod

Tylko iluzja
tylko iluzja
@kd.mybooknow:

Zapraszam w bardzo emocjonująca podróż przez świat mafijnych intryg, skomplikowanych relacji i trudnych wyborów. Zachę...

Recenzja książki Tylko iluzja
Tylko złudzenie