Niby opowiadania, a jednak nie do końca

18.05.2024

Nie przekonuje mnie koncepcja opowiadań, zazwyczaj. Trochę inaczej jest, gdy chodzi o antologie i chcę poznać nowych autorów, zanim lepiej poznam ich twórczość. Dlaczego więc sięgnęłam po opowiadania Lary Jones? Z powodu gatunku, dlatego, że nie znam twórczości autorki i dlatego, że chociaż są to opowiadania, łączy je postać głównej bohaterki. To ... Recenzja książki Agentka

Taki był Śląsk.

18.05.2024

Ta historia została wymyślona, ale później okazało się, że miała wiele wspólnego z tym, co wydarzyło się naprawdę. Pomysł na nią zrodził się w głowie Henryka Wańka po obejrzeniu wydanego w 1942 roku albumu fotograficznego "Die schlesische Landschaft". Znalazły się w nim 163 fotografie przedwojennego Śląska, głównie krajobrazy, lasy, góry... Żadnyc... Recenzja książki Finis Silesiae

Kim jest ta dziewczyna?

17.05.2024

Kochani, to, że uwielbiam książki Moniki Magoskiej-Suchar, to już nie jest tajemnicą. 🙂 Jest jedną z moich ulubionych autorek! Jak ta kobieta wymyśli fabułę, to mamusiu! Przy spice scenach można tylko oblać się purpurą, a od napięcia i emocji można dostać udaru! Dziś opowiem Wam o pierwszym tomie jednej z najnowszych serii autorki. Zapraszam na r... Recenzja książki Skradziona tożsamość

KD
@kd.mybooknow

Moja wewnętrzna okładkowa sroka krzyczy!

17.05.2024

„[...] Kto się myje, a bez mydła, ten podobny do straszydła. [...]” „Słowalkiria” to trzeci tom z cyklu Słowotwórczyni Anny Szumacher. Ten cykl opowiada o autorce powiesci fantastycznej Cyjan, która wpada wprost do stworzonej przez siebie historii. I tutaj zaczyna się przygoda pełna magii, przygód, bostw, a także smoków! „ [...] Serio, nie oga... Recenzja książki Słowalkiria

"Strażnik jeziora" Michał Zgajewski

17.05.2024

"Strażnik Jeziora" Michała Zgajewskiego to debiutancki kryminał, który zabiera nas w podróż po Żywiecczyźnie roku 2017. W Żywcu znika bez śladu 16-letnia Emilia. Prywatny detektyw Norbert Krzyż dostaje zlecenie odszukania dziewczyny. Niestety, nim mu sie to udaje nad jeziorem Żywieckim zostają odkryte zwłoki Emilii, a Norbert staje - dość nieoczek... Recenzja książki Strażnik jeziora

@S.anna@S.anna × 7

Legenda czarnej wołgi

17.05.2024

„Tajemnice nie lubią być odkrywane i robią wszystko, by pozostać w ukryciu jak najdłużej. Ileż to razy ktoś przechodzi obok jakiejś niepozornej rzeczy, dziury w płocie, dziwnie wyrośniętego drzewa lub pęknięcia w ścianie, nim ku swojemu zaskoczeniu zauważy drobiazg wiodący do sekretu?”. W gąszczu zarośli, w zapomnianej szopie czai się zło. Skr... Recenzja książki Grzechòt

Magiczna historia o Helu

17.05.2024

Góry czy morze? U mnie zawsze wygrywa morze, ponieważ to nad nim się wychowałam. W każdej wolnej chwili mogłam przejść się z rodziną nad zatokę lub nad morze. Najmilsze wspomnienia z dzieciństwa to zawsze jest szum wzburzonego morza. Dlatego nie mogłam przejść obok cyklu Pajęczyna czasu Jagny Rolskiej, nie tylko ze względu na morze ale również... Recenzja książki Śpiew morzycy

Niesamowite historie, jak z krainy baśni...

17.05.2024

Chociaż tytuł może brzmi dość mrocznie, to jednak od tej książki trudno się oderwać. Dolny Śląsk to miejsce niesamowite dla mnie od zawsze. Gdy po raz pierwszy byłam w okolicach Kłodzka, od razu niemal zakochałam się w tamtym regionie. Chociaż muszę dodać, że ja jestem zachwycona całym naszym krajem, bo jest tak różnorodny i tak wiele miejsc do zo... Recenzja książki Mroczne tajemnice Dolnego Śląska. Przewodnik po miejscach, które żyją sekretami do dziś

@maciejek7@maciejek7 × 23

Krew skrytobójców

17.05.2024

Ta książka jest drugą częścią serii Okaleczone królestwo i przypadła mi do gustu tak samo jak tom pierwszy. Przeczytałam ją w krótkim czasie, mimo że nie jest ona cieniutka. Jednak fabuła jest tak wciągająca, że nie sposób było odłożyć ją na zbyt długo. Na łamach kart poznajemy dalsze losy Girtona Kulawca, który po pięciu latach wraca do Maniyado... Recenzja książki Krew skrytobójców

@Izzi.79@Izzi.79 × 3

Era - czas sztucznej inteligencji

17.05.2024

Oliwier Falk wraz ze swoim zespołem na targi technologiczne w Hanowerze czekał całe swoje życie. Firma Ansa, którą prowadzi w Krakowie pracuje nad zaawansowanym systemem AI o nazwie ERA, która ma służyć do tworzenia scenariuszy i generowania filmów. Wiele lat przygotowań w końcu dało pozytywny rezultat. Falk otrzymał zielone światło na przedstawie... Recenzja książki Era

Wzruszająco przewidywalna

17.05.2024

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl. Autorka Marta Waksmundzka dała z siebie wszystko. Książka opowiada o pewnym zapracowanym mężczyźnie, który pewnego dnia dostanę nietypowe zlecenie od swojego szefa. Dotychczas jego życie, jak to bywa w obecnych czasach, opierało się głównie na pracy. Nie zwracał on szczególnej uwagi na swoją rodzin... Recenzja książki Litopsy

Ż𝘆𝗷 𝘁𝘆𝗹𝗸𝗼 𝗰𝗵𝘄𝗶𝗹ą

17.05.2024

𝐻𝑖𝑠𝑡𝑜𝑟𝑖𝑒 𝑟𝑜𝑑𝑧𝑖𝑛𝑛𝑒 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑘𝑎𝑧𝑢𝑗ą 𝑛𝑎𝑚 𝑝𝑒𝑤𝑛𝑒𝑔𝑜 𝑟𝑜𝑑𝑧𝑎𝑗𝑢 𝑤𝑧𝑜𝑟𝑐𝑒 𝑟𝑒𝑙𝑎𝑐𝑗𝑖, 𝑘𝑡ó𝑟𝑒 𝑠𝑡𝑎𝑗𝑎 𝑠𝑖ę 𝑑𝑟𝑜𝑔𝑜𝑤𝑠𝑘𝑎𝑧𝑒𝑚 𝑑𝑙𝑎 𝑝𝑟𝑧𝑦𝑠𝑧ł𝑦𝑐ℎ 𝑧𝑤𝑖ą𝑧𝑘ó𝑤. 𝑃𝑜𝑑ś𝑤𝑖𝑎𝑑𝑜𝑚𝑖𝑒 𝑏𝑎𝑟𝑑𝑧𝑜 𝑐𝑧ę𝑠𝑡𝑜 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑛𝑜𝑠𝑖𝑚𝑦 𝑐𝑧ęść ℎ𝑖𝑠𝑡𝑜𝑟𝑖𝑖 𝑛𝑎𝑠𝑧𝑦𝑐ℎ 𝑟𝑜𝑑𝑧𝑖𝑐ó𝑤 𝑐𝑧𝑦 𝑑𝑧𝑖𝑎𝑑𝑘ó𝑤 𝑑𝑜 𝑠𝑤𝑜𝑗𝑒𝑔𝑜 ż𝑦𝑐𝑖𝑎. Magdalena Witkiewicz tworzy takie historie, których nie zaleca się czytać wieczorem, gdyż są nieodkładalne i można dla nich zar... Recenzja książki Ulotny zapach czereśni

@gala26@gala26 × 17

Whiskey in a teacup

17.05.2024

Charlaine i Aryan to dwie skrzywdzone dusze, które przez to, co ich spotkało, tak dobrze się rozumieją. Życie nie obniosło się z nimi łaskawie. Chłopak nie wie, czym jest prawdziwa miłość, że okazywanie emocji to nic złego. Bo i skąd, skoro nikt mu tego nie pokazał? Najbardziej złościło mnie to, że to jego ojciec był winny jego krzywdy. Chłód, opa... Recenzja książki Whiskey in a teacup

@iza.81@iza.81 × 5

Bestia i bestia

17.05.2024

Hania mieszka na wsi wraz z rodzicami i rodziną siostry.Była zwyczajną,przeciętna i nie wyróżniająca się niczym dziewczyną.Jednak traumatyczne wydarzenia w jej życiu pozostawiły po sobie trwałe ślady.Każdego dnia zmaga się z traumą ,którą przeżyła i brakiem wsparcia ze strony najbliższych. Daniel zwyczajny chłopak,który został odrzucony przez ... Recenzja książki Bestia i Bestia

Tragedia Niemców po II wojnie światowej

17.05.2024

Wydawać by się mogło, że wraz z zakończeniem II wojny światowej ludzie odzyskali pokój, jednak dla niektórych koniec tego konfliktu oznaczał początek wieloletniej gehenny. Dla Niemców zamieszkujących kraje Europy Środkowej rozpoczął się wówczas okres masowych wysiedleń, represji i prześladowań. Przeczytacie o nich w książce autorstwa R. M. Douglas... Recenzja książki Wypędzeni. Powojenne losy Niemców

Poruszające świadectwo Zagłady

17.05.2024

Mówią, że każdy człowiek nosi w sobie jakąś historię. Niektóre z nich są nazbyt bolesne, by móc je opowiedzieć. Czasem musi minąć wiele lat, aby osobiste przeżycia jednej osoby stały się dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Tak było z historią Rachel Roth, a właściwie Romy Rotsztejn, która przez dziesiątki lat przechowywana w pamięci autorki, ... Recenzja książki Przysięgnij, że przeżyjesz

Rykowisko – recenzja

17.05.2024

Lubię sięgać po debiuty i poznawać nowych autorów, szczególnie z naszego rodzimego podwórka. „Rykowisko” to debiutancka powieść Julii Halladin. Zaintrygowana mroczną okładką i opisem zapowiadającym klimatyczną historię nie mogłam sobie odmówić tej książki. Podczas jednej z listopadowych nocy w Czarnej Górze dochodzi do tragedii. W starym internac... Recenzja książki Rykowisko

Rak - historia z życia wzięta

17.05.2024

Książka przeznaczona dla pełnoletnich czytelników, to nie jest bajka, to historia oparta na faktach. Dla czytelnika, który lubi mocne, ale też wstrząsające historie z życia wzięte. Na pewno lektura wciąga od pierwszej strony, jest to opowieść o tym, że każdy na swojej drodze może spotkać osobę o dwóch twarzach. Człowieka takiego jak Iwo Rak, który... Recenzja książki RAK. Psy szczekają, karawana jedzie dalej

MA
@malgorzata_3

Zbawca

17.05.2024

Po wspaniałym debiucie Krystian Stolarz powraca z kolejną ciekawą historią. To mięsisty, przepojony autentyzmem kryminał stworzony przez policjanta wydziału kryminalnego, który wie, jak jest naprawdę. Młody chłopak w białej szacie strzela do uczniów zabijając kilkoro z nich. Następnie pada na kolana wypowiadając słowa "Zbawca pragnie sprawiedliwo... Recenzja książki Zbawca

@promyk1@promyk1 × 1

Przeczytać jakieś dzieło to znaczy wydobyć obecną w nim narrację.

17.05.2024

Portrety grupowe były chętnie zamawiane u malarzy przez bractwa i gildie rzemieślnicze Niderlandów. Celem ich było podkreślenie swojego statusu i roli w społeczeństwie. Takie też obrazy zamawiała Gildia Chirurgów, chociaż ich obrazy były wyjątkowe, bo przedstawiały Heatrum Anatomicum, czyli publiczne sekcje zwłok. Takie spektakle odbywały się w ró... Recenzja książki Lekcja anatomii

@jatymyoni@jatymyoni × 31

Kryminalny Ciechocinek

17.05.2024

Sięgacie czasem po książki typowo komediowe? Jeżeli chodzi o mnie, to nie zdarza mi się to dość często. Jednak, kiedy usłyszałam o tej historii, stwierdziłam, że zaryzykuję i zmienię swoje zwyczaje. W tym przypadku był to dla mnie strzał w dziesiątkę! Nie spodziewałam się, że historia Ciotki mnie aż tak zachwyci, a jednak czas pokazał swoje. Najle... Recenzja książki Boże, Beata!

Patologia? Nie. Marymont.

17.05.2024

Przyznam już na początku, że zaskoczyła mnie ta książka, lecz pozytywnie. Spodziewałam się bardziej takiej powolnej fabuły z tęsknymi wspomnieniami z dawnych lat, a okazało się, że ta historia ma swoją rewelacyjnie szybką a nawet zabarwioną kryminalnie akcję. Szybko się w nią wciągnęłam i trudno było odłożyć książkę na później. Tak naprawdę to nie... Recenzja książki Wychowany na Marymoncie

@maciejek7@maciejek7 × 25

Ci, którzy zostali

17.05.2024

Lubicie dobre kryminały ? Ja bardzo ! To teraz mam dla Was polecenie bardzo dobrego kryminału ! Nigdy nie miałam przyjemności czytać książek Hanny Greń, ale w końcu i na to przyszedł czas i tak oto przeczytałam kwietniową premierę "Ci, którzy zostali". Czytałam bardzo dużo dobrych opinii na temat twórczości autorki i to skłoniło mnie do sięgnięcia... Recenzja książki Ci, którzy zostali

By dwoje chciało na raz...

17.05.2024

@Obrazek „czasem warto odważyć się na coś nowego” Jeżeli dwoje ludzi jest w sobie zakochanych, to co w ich relacji może pójść nie tak i pokrzyżować im plany? Otóż przeszkodą może być to, co już Tadeusz Boy-Żeleński ujął w swoim dwuwierszu: „Z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz.”, a tak zdarzyło się w przypadku pary z książk... Recenzja książki Fighting Hard For Me

@Mirka@Mirka × 4

Droga do wolności Anastazji

17.05.2024

Kiedy sięgamy po książkę z gatunku thriller to oczekujemy napięcia, dreszczu emocji, niepewności. W powieści Alex Dahl „Po jej odejściu” czytelnik znajdzie to wszystko i jeszcze więcej. Akcja powieści rozpoczyna się w Sandefjord w Norwegii, gdzie na uboczu mieszka samotna matka Liv Carlsen z dziewięcioletnim synem Adrianem. Pewnego dnia matka i c... Recenzja książki Po jej odejściu

@emol@emol × 5